Accounting Question

Q1. Explain how job costing is used in service sectors and manufacturing sectors? Provide examples by citing one job costing example of the service sector and one example of the manufacturing sector of a Saudi company to support your answers. (CH 5, 2 Marks)

Answer:

 

 

Q2. Axel Ltd. uses a process costing system for its sole processing department. There were 24,000 units in beginning WIP inventory for March and 216,000 units were started in March. The beginning WIP units were 75% complete and the 19,500 units in ending WIP were 60% complete. All materials are added at the start of processing.

(CH 6, 3 Marks)

Required:

a) Compute the no. of units started & completed.

b) Compute the EUP for DM and CC using FIFO and WA methods.

c) Calculate total manufacturing cost/EUP under both methods, if the following details are available:

  FIFO WA
Direct Material Cost SAR 700,000 SAR 910,000
Conversion Cost SAR 920,000 SAR 1,210,000

 

Answer:

Q 3 DD Company has two departments, Dept. A and Dept. You are provided the following costs for five activities that occur at the manufacturing plant every month:

(CH 7, 2 Marks)

Activity Total Costs (SAR) Total number of units of Cost Driver
Material handling 315,000 450,000 parts
Supervision of direct labor 180,000 110 employees
Janitorial and cleaning 250,000 5,500 hours
Machining 350,000 8,500 machine hours
Total costs 1,095,000

 

The above activities are used by the two departments as follows:

Department A Department B
Material handling 220,000 parts 230,000 parts
Supervision of direct labor 65 employees 45 employees
Time spent cleaning 2,500 hours 3,000 hours
Number of machine hours 6,000 machine hours 2,500 machine hours

a. How much of the material handling cost will be allocated to Department A?

b. What is the ABC allocation rate for supervision of direct labor?

 

Answer:

 

Q 4. T&T produces product ‘X’ as a part of its main product. Each year, the company produces 75,000 units of product ‘X’. The costs of production are mentioned below. An outside supplier has offered to deliver 75,000 units of product ‘X’ annually at a cost of $7.35 per unit. A fixed production cost of $ 120,000 is unavoidable for product ‘X’. Should T&T Co. make or buy product ‘X’?

(CH 4, 2 Marks)

The production costs per unit for manufacturing a unit of product B are:

Production Cost Amount ($)
Direct Materials 2.55
Direct Labor 1.95
Variable Manufacturing Overhead 1.20

 

Answers:

 

Q5. “ABC is a costing method that allocates overhead and indirect costs to related products and services.” Comment on this statement and examine how ABC is used in the manufacturing sector with a suitable example.(CH 7, 1 Mark)

Calculate your order
Pages (275 words)
Standard price: $0.00
Client Reviews
4.9
Sitejabber
4.6
Trustpilot
4.8
Our Guarantees
100% Confidentiality
Information about customers is confidential and never disclosed to third parties.
Original Writing
We complete all papers from scratch. You can get a plagiarism report.
Timely Delivery
No missed deadlines – 97% of assignments are completed in time.
Money Back
If you're confident that a writer didn't follow your order details, ask for a refund.

Calculate the price of your order

You will get a personal manager and a discount.
We'll send you the first draft for approval by at
Total price:
$0.00
Power up Your Academic Success with the
Team of Professionals. We’ve Got Your Back.
Power up Your Study Success with Experts We’ve Got Your Back.